django - en to hi translation catalogue (6 entries)

en: redirect from
hi: से अनुप्रेषित

en: This should be an absolute path, excluding the domain name. Example: '/events/search/'.
hi: डोमेन नाम को छोड़कर बाकि सब संपूर्ण पथ होना चाहिए | उदाहरण:   '/events/search'

en: redirect to
hi: को अनुप्रेषित

en: This can be either an absolute path (as above) or a full URL starting with 'http://'.
hi: यह या तो एक संपूर्ण पथ  (जैसा ऊपर निर्दिष्ट किया हैं ) हो सकता है या  'http://' के साथ शुरू होनेवाला पूर्ण URL हो सकता है.

en: redirect
hi: पुनः प्रेषित

en: redirects
hi: पुनः प्रेषित
